מחלת הנקודות הלבנות

מחלת הנקודות הלבנות זו אולי המחלה היותר נפוצה באקווריומים הבייתים ופוגעת בכל סוגי הדגים ובמיוחד בדג הבוטיה

טפיל ה”נקודות הלבנות” ידוע בשם המדעי Ichthyophthirius    , את השם העברי שלו קיבל ב”זכות” הנקודות הלבנות אשר נראות כמרחפות על גוף הדג , הטפיל הינו טפיל רדום אשר מגיע לאקווריום שלנו מכמה סיבות הסיבה הראשונה והנפוצה יותר הינה שינויי טמפ’ המים בצורה קיצונית , עוד סיבה למחלה יכולה להיות בעקבות דגים חדשים שהוכנסו לאקווריום ונשאו את הטפיל הרדום על גופם או מערכי מים ירודים.

הטפיל נדבק על גוף הדג ומנשנש את שלו כאשר שלאחר כמה ימים הוא עוזב את גוף הדג ושוקע לקרקעית האקווריום על המצע ושם הוא מתרבה וחוזר חלילה.

ישנם כמה סוגי טיפול במחלת הנקודות הלבנות וכל חובב בוחר בדרך הנוחה והיעילה לו.

חברות רבות מציעות תרופות שונות לטיפול במחלת הנקודות הלבנות באקווריום , למשל  costapur  של SERA או תרופות נוספות , חשוב מאוד להוציא את הפחם מהפילטר על מנת שלא שהפחם לא יספוח את התרופה ולכבות את מערכת הUV במידה ומותקנת.

טיפול זה בעזרת תרופה יעיל נגד הטפיל רק בשלב חיים השני שבו הוא נמצא , שלב השחייה חופשית באקווריום , לכן טיפול זה עלול לקחת תקופה של ימים עד שבועות כדי להפטר מהמחלה .

לדעתי המקצועית הדרך הכי קלה ונוחה לטפל במחלה זו הינה לעשות רענון מים באקווריום , החלפת 10%-15% מים , להעלות את טמפרטורת האקווריום ל 32 מעלות  (באופן קבוע , גם אם זה דורש מאיתנו להוסיף עוד גוף חימום באקווריומים בעלי נפח מים גדול) , להוסיף מלח גס או מלח יעודי לאקווריומים (בשום אופן לא מלח שולחן)  ולתת למערכת לנוח מספר ימים .

לסיכום , חשוב מאוד לשים לב באקווריום במידה ומתחילה מחלת הנקודות הלבנות על הדגים , אי טיפול והזנחת המחלה בהנחה “זה יעבור לבד” או “זה רק על דג אחד אז זה בסדר” יכול להביא למצב של הדבקת כלל האוכלוסיה באקווריום ובהמשך תמותה .

עדן עיצובים , עונים לכם על כל השאלות

השארת תגובה