דג הפרונטזה

דג הפרונטזה , מה אני יכול להגיד עוד שלא נאמר על הדג הזה… דג מדהים ביופיו! מלך האקווריום! מלך האגם…

הפרונטזה לכל סוגיה מגיעה אלינו מאגם טנגניקה שבמרכז אפריקה ומתחלקת לכמה סוגים

ניתן את הכבוד המגיע לדג ונספר את הסיפור של הדג המופלא מההתחלה..

קצת היסטוריה לא הזיקה לאף אחד..

אגם טנגניקה שבאפריקה הינו האגם השני בעומקו בעולם , טמפ’ המים באגם נעימה ועומדת על 25 מעלות.

מאגם טנגניקה מגיעים מרבית הדגים שאנו החובבים מגדלים בבית , דגים כמו טרופאוסים פרונטוזות ועוד..

האגם נמצא בשטח של כמה מדינות , זמביה , הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ובורונדי, מכאן גם נובע חלק מהכינויים של קיטלוג הפרונטזה לפי הנקודות שבו הוא גדל לאורך חופי האגם.

דג הפרונטזה הזכר , ולעיתים גם הנקבה , נוטה לפתח בליטה גדולה במיוחד על ראשו , אצל הזכר היא תיהיה גדולה משמעותית מאשר לנקבה , בשלב שבו הראש מתחיל להתפתח זה סימן לבגרות מינית ומוכנות לרבייה , הדגים מאופיינים בצבע כחול עמוק ויפה ועם פסים שחורים אנכיים 6-7 במספר.

הבליטה שעל ראשו היא גם מאגר שומן לזמנים קשים שעוזרת לדג לשרוד , בטבע הם שוחים וחיים בעומקים שונים מ30 מטר ועד 180 מטר באגם.

דג הפרונטזה הינו דג להקה שחי בקבוצות גדולות על מנת להרתיע ולהשמר מטורפים אחרים שבאגם , באקווריום מומלץ לאכלס אותם בקבוצות ביחס של זכר אחד על 4 נקבות. (כמובן שאפשר גם יותר נקבות).

דג הפרונטזה מקוטלג לכמה סוגים , נפרט על כמה מהם פה …

פרונטזה זמביה

פרונטזה זמביה מתאפיין בשישה פסים אנכיים על גבי כופו ובמין כתם שחור דמוי מסכה העוטרת את פיו , החובבים קוראים לכתם זה מסכת גנבים , סוג פרונטזה זה לא עוטה הרבה מהצבע הכחול אך בניגוד לשאר סוגי הפרונטזות שצבעם דוהה ככל שהדג גדל , הצבעים של דג זה נשארים עזים וחדים גם כשהוא מגיע לבגרות מלאה.

פרונטזה ברונדי

גם הפרונטזה ברונדי , בדומה לזמביה , מאופיין בשישה פסים אנכיים לאורך גופו , הברונדי הוא סוג הפרונטזה הנפוץ ביותר בחנויות בארץ ובקרב המגדלים , הצבעים שלו יותר חלשים מאשר שאר בני משפחתו ומתאפיין במעט כחול על הסנפירים ופני הדג.

פרונטזה קריאלני

סוג זו של פרונטזה דומה מאוד לפרונטזה ברונדי , ההבדלים בינהם לא משמעותיים ונראים רק לחדי עין  , גופו של פרונטזה הקרילאני יותר כחול מהברונדי וסנפיר הגב יהיה צהבהב יותר
פרונטזה קוולה

בדומה לסוגי הפרונטזות שפירטנו עד כה , גם פרונטזה זו מאופיינת בשישה פסים שחורים אנכיים על הגוף , בדומה לקרילאני סנפיר הגב שלו יהיה צהבהב. לעומת שאר בני משפחתו הפרונטזה קוולה מתאפיין בניגוד צבעים מרשים בין הלבן שעל גופו לבין הפסים השחורים מה שיוצר הצגת צבעים מדהימה ומרהיבה באקווריום . דג זה נמצא במים הרדודים יחסית שבאגם בין 10-35 מטר.
פרונטזה קיגומה

הפרונטזה קיגומה היא הפרונטזה הראשונה שהתגלתה לחוקרים ,

דג זה יכול להגיע לגדול יפה של 29-30 ס”מ
לעומת בני משפחתו בעלי שישה פסים אנכיים שחורים על הגוף סוג זה מאופיין בשבעה פסים שחורים אנכיים לאורך גופו

צבעו כחול חזק ומרשים ומתפזר באופן מושלם ואחיד על סנפיריי הדג וכמובן פניו , קיים כתם שחור המופיע מתחת לעייני הדג ונותן לו מראה מיוחד מאוד.

פרונטזה אמפיווה
פרונטזה אמפיווה כמו רוב בני משפחתו מתאפיין בשישה פסים אנכיים על גופו
דג חברותי המתרגל למחיה בשבי בקלות , ישנם דיווחים ממגדלים שהצליחו לעשות דג זה דג האכלת יד , הדג הינו דג חזק וחביב וממש לא פחדן להבדיל מבני משפחתו.

פרונטוזה בלו זאיר מובה

פרונטזה בלו זאיר מובה זה הדג שאני אישית הכי מעדיף ואוהב מכל משפחת הפרונטזות , דג זה שוכן בטבע בעומקים של 50-100 מטר ותהליך הוצאתו מהאגם דורש מאמץ ועבודה מרובה וזאת מכיוון שצריך לעשות לדג השוואת לחצם , הרבה מהדגים המוצאים מהאגם לא שורדים את העליה לפני המים ומתים..עוד אחת מהסיבות שבגללה דג זה יקר ביחס לאחרים.

הבלו זאיר מובה מתאפיין בצבעים עזים וחזקים במיוחד ! במצח קצת יותר קטן מבני משפחתו , אבל הצבעים שלו מרהיבים ברורים ופרוסים באופן מושלם על גוף הדג , במיוחד כשהדג בוגר ובעל שובלים ארוכים הדג הזה פשוט מהפנט לכל הדעות. בשבילי זה מלך האקווריום!

את הפרונטזה בלו זאיר מובה קשה מאוד להשיג בחנויות , וצריך להזהר ממוכרים שמתיימרים למכור “בלו זאיר מובה” בגדלים קטנים ששם קשה הרבה יותר להבדיל בין המינים , אם יוצאים מנקודת הנחה שהדג הגיע מהטבע , הוא יהיה פחדן מאוד באקווריום הביתי וזאת מכיוון העומקים שבו הוא חי , ששם הכל חושך , וכמובן באקווריום הביתי יש תאורה קבועה ותזוזה באזור האקווריום.

נקבות הבלו זאיר מובה לא טובות בשמירה על הביצים וזה לאחר מאמצי רבייה אדירים זמן וסבלנות.

הגידול באקווריום של דגי הפרונטזות לא קל ולא פשוט , הדג צריך האכלות מסודרות של מזון דגים מגוון וזה בשילוב של אוכל צמחי ובשרי כאחד , מומלץ לתת לדג תולעי דם , תולעים קפואות ומומלץ בחום רב להאכיל את הדג בספירולינה על מנת לחזק את הצבעים של הדג לרמות גבוהות.

אם חושבים לבנות אקווריום מיוחד רק לדגי הפרונטזה חשוב מאוד לשמור על כללים בסיסים של הענקת תחושת ביטחון והגנה לדג , נפח המיכל המומלץ על מנת לגדל את הדג הינו 250 ליטר ומעלה , הרבה מאוד מערות ומקומות מסתור עבור הזכרים , אך צריך להזהר שלא יהיו פינות חדות ומשוננות שלא יפצע בזמן שהוא נבהל ובורח.

רצוי לשמור על תאורה עמומה ולא חזקה במיוחד על מנת לתת לדג תחושת “בית” במעמקים וביטחון.

טמפרטורת מים מומלצת לדג הינה 24-28 מעלות , קשיות 8-20 וPH שבין 7 ל 9.5 .

רצוי לדאוג לערכי מים איכותיים ומאוזנים ולהקפיד על החלפות מים לעיתים קרובות.

בכדי להרבות את הפרונטזות ישנם כמה כללים שנצטרך לעבוד לפיהם

ראש ובראשונה היחס של זכרים-נקבות הינו זכר אחד לכל 4-5 נקבות , ככל שיש יותר נקבות הרי זה משובח.

המיכל צריך להיות בנפח של 250 ליטר ומעלה , רצוי לעצב את המיכל בצורה מעניינת בעזרת סלעים , צינורות , מערות וליצור אזורי השרצה שבהם יהיה יכול הדג לגדל דגיגים.

כמו שנאמר במאמר שלנו כבר מקודם , מומלץ להאכיל את הדג בספירולינה ואוכל המיועד לציקלדים , מזון קפוא בשרי ושילוב של אוכל צמחוני. התזונה מאוד חשובה לדג הזה! שלא תגידו לא אמרנו לכם .

 

ברגע ששמים לב שהזכר מגלה עניין בנקבה ומחזר אחריה , הנקבה תוציא את צינור הרבייה שלה וזה הזמן להחלפת מים מאסיבית לזירוז החיזורים , מכאן והלאה זה רק עניין של זמן עד שיצאו הביצים.

פרונטזה הינו דג דוגר פה לכן נאלץ לחלוב את הנקבה לתוך מיכל מוכן מבעוד מועד כמובן עם מים מהאקווריום הראשי , חשוב לומר! זהירות בשעת החליבה שהנקבה לא תמות , כל התהליך נעשה בעדינות ובסבלנות.

את הביצים נשים באינקובטור (מבחנה) קטן ולתוכו נכניס אבן אוויר ששומרת על “עירבול” הביצים ומונעת הדבקה ביצה אחת לשניה , וריקבון.

לסיכום , דג הפרונטזה הינו דג מעניין מאוד ומדהים ביופיו! מומלץ לכל מגדל לצבור ניסיון ולעבור לגידול הדג המדהים הזה!

וכמובן שבשבילי הוא תמיד יהיה מלך האקווריום!

באהבה רבה עדן עיצובים

השארת תגובה