בריכות הנוי בקיץ

לקוחות יקרים שלנו , הנה עברה חלפה לה עוד שנה ושוב הגיע הקיץ.. הקיץ הישראלי חם ויבש במיוחד ויוצר תנאים אידיאלים לגידול מאסיבי של ירוקת ואצות בבריכת הדגים ובבריכות הנוי…
נאמרו בעבר הרבה מיתוסים ו”עובדות” מסולפות ע”י אנשים כאלה ואחרים …אך אנו בעדן עיצובים עם ניסיון של למעלה מ10 שנים בתחום יכולים להגיד לכם את האמת , אין אזור אפור בכל הנוגע לטיפול באצות וירוקת בבריכת הדגים או בבריכת הנוי שבבתינו , זה או שחור או לבן – מה זאת אומרת…?
במהלך הקיץ , החום והשמש הישירה מייצרות ירוקת במהירות אדירה וגורמת לבריכת הנוי שלנו להראות לא במיטיבה .
קודם כל נחלק את הדבר לשניים על מנת לעשות סדר , בבריכה ישנה בעיה שנקראת מים ירוקים , וישנה בעיה אחרת לגמרי שנקראת אצות לכל סוגיה , אם זה על הסלעים או במים זה לא כבר משנה.
ישנם כמה מיתוסים והשערות ששמעתי במהלך עבודתי מול קהל לקוחות רחב ,לפני שנענה על דרך הטיפול הנכונה והטובה ביותר בירוקת ובאצות אני רוצה לפסול אותם על מנת שלכם יהיה יותר קל בהמשך .

אנשים רבים חושבים שהוספת מלח גס לבריכה מחסלת האצות , דבר זה לא עוזר ולא מועיל לשום דבר , הפוך הוא הדבר , הוספת מלח גס בכמות גבוהה לבריכת דגים / בריכת נוי פוגעת בצמחי המים והורגת אותם .
הסיבה היחידה שבשבילה אפשר לעלות על הדעת להכניס מלח לבריכה הינה בכדי לטפל בבעיות של זיהומים בקטריאלים בדגים או טפילים.
בכל מערכת סינון ופילטריזציה בבריכת הדגים , מין הראוי שבעל המקצוע שבנה את הבריכה יתקין מערכת מנורת UV בעלת הספק וואט מתאים לנפח הבריכה בליטר מים.
תפקיד מנורת הUV היא “לשרוף” טפילים וחיידקים כאלה ואחרים , כמו כן המנורה אחראית על “טיהור” המים מירוקת אצות מיקרוסקופית שזו בכמות גדולה וצפופה יוצרת אשליית “מים ירוקים”, בעזרת “טיהור” זה נשמרת צלילות המים בבריכה.
אל תתבלבלו , מערכת זו תשמור לכם על מים צלולים אך לא תיהיה מועילה כנגד הירוקת והאצות שבדפנות הבריכה או בסלעים.
מנורת הUV פולטת קרינה ואסור לבוא עם האור שלה בקשר עין מכוון שהדבר שורף ופוגע ברשתית העין , בשביל לפתור בעיה זו היצרנים מייצרים במערכת זו מעין “מנורת ביטחון” ששם אפשר לראות כשהמנורה דולקת .
אך שימו לב ל”חידוש” האדיר שהרבה אנשים מרבים לזלזל בו…
עצם העובדה שרואים את אור מנורת הUV במנורת הביטחון באור סגלגל , לא אומר בהכרח שהמנורה עובדת בצורה טובה , אורך החיים לשימוש יעיל של מנורת UV הינה שנה , 365 ימים או 9000 שעות , תלוי איך רוצים לספור את הדבר , לאחר תקופת זמן זו המנורה כבר לא יעילה ולא עושה את העבודה שלשמה התקנו אותה מלכתחילה, בקיצור רצוי ומומלץ להחליף נורת UV פעם בשנה ואל תשכחו , אם היא עובדת זה לא אומר שהיא טובה.
במהלך עבודתי בבריכות דגים קיימות שמתי לב שהרבה אנשים נוטים להכניס “דגי מנקה” לבריכה במחשבה שאולי הם יהיו צוות הניקיון בבריכה אך נחלו אכזבה לראות שהדבר לא עוזר , דגי המנקה ניזונים מאצות הצמודות לדפנות הבריכה או אצות הצמודות לעצמים אבל בהחלט לא מתקרבים לאצות חוטיות או אצות צפות , בנוסף סביר להניח שדג המנקה לא ישרוד את החורף בבריכה.
כמו כן ישנם דגים כמו לדוגמה קרפיון עשב , או בשם אחר שהוא מוכר ה”אמור” , שידוע לכל שהם אוכלים אצות בריכה , אמת ויציב , אך לצערנו הרב הדרך לבריכה נקייה ומושלמת לא קלה , ודגים אלו יאכלו את צמחי המים שבבריכה הרבה לפני שיגיעו לאצות שמפריעות לכם לעין , מה לעשות גם פה מרפי מתערב.
כמובן שאין לנו מה לנסות לתלוש את הירוקת מהדפנות כי מהר מאוד נמצא את עצמנו עובדים לשווא במעגל קסמים שלא נגמר וזאת בגלל שהאצות גדלות במהירות אדירה.
לא מומלץ להשאיר את האצות החוטיות שיחלפו מעצמן למרות שדבר זה אפשרי , הבעיה היא שהאצות חולפות מעצמם רק לאחר תקופה ארוכה , שבזמן זה הבריכה נראת רע מאוד ולא אסתטית , בנוסף האצות יכולות לגרום נזק לציוד שבבריכה לכן אסור להתעצל , לטפל כמו שצריך ולא להזניח.

אז איך כן אפשר לשמור על בריכה יפה תקינה אסתטית מושכת עיינים ומטופחת ?
הדבר לא קשה בכלל , המלצה שלנו היא להתקין מערכת UV בהתאם לנפח הבריכה , כל בריכה וההספק וואט המתאים לה , במקביל להתקנה של פילטר ומשאבת העלאה מתאימים בגודלם לבריכה.
על מנת לפרק את האצות והירוקת אנו ממליצים על תוספים מפרקי ירקות שאפשר למצוא ברוב חנויות הדגים , חומרים אלו מפרקים את האצות והופכות אותם ל”מים ירוקים” או כמו שאמרנו אפשר לקרוא להם גם אצות מיקרוסקופיות שנותנות אשליה של מים ירוקים , מים אלו עוברים דרך מערכת הUV ושם נשרפות , המים שיצאו מהמערכת יצאו צלולים.

מקווים שנהנתם למדתם והשכלתם
עדן עיצובים

השארת תגובה