מחלת האקסמיטה

השם הלועזי של המחלה הינו Hexamita , מחלה זו נפוצה מאוד במיוחד בדגים מסוג טרפאוסים , סקלרים ודיסקוסים.

סביר להניח שכל אחד ממכם ראה באקווריום שלו דג כזה או אחר שהצואה שלו לבנה או שהבטן שלו נהיית קמורה כלפי מעלה , גם סביר להניח שלא ייחסתם לזה חשיבות והסקתם מסקנה מהירה שזה שהדג פשוט לא אוכל ובגלל זה ניהיה רזה.

אז זהו , שלא … טפיל האקסמיטה הוא טפיל מעיים חד תאיים , הוא חודר למעיים ולכיס המרה של הדג.

בשלב זה אפשר לראות את הדג כבר עם הבטן הקמורה (זה הסימן הבולט ביותר) , הדג מאבד צבע ומשחיר , מפגין חוסר תאבון , מוציא צואה בצבע לבן ובמקרים מסויימים מופיעים “חורים” בראש הדג (בשלב החורים מאוחר מידי כדי לטפל בדג הספציפי )

ראוי לציין שאקסמיטה זה לא הסיבה היחידה שבגללה הבטן תיהיה קמורה כלפי מעלה , יש עוד הרבה דברים שיכולים לגרום לדבר , כמו גידולים סרטניים וכדומה

המחלה היא מחלה מדבקת באקווריום ועוברת במים , זו הסיבה שכשמטפלים במחלה באקווריום חשוב לטפל בכל האקווריום ולא בדג אחד שנראה חולה.

אופן הטיפול יעיל ופשוט יחסית , בשביל לחסוך ריצות וכאבי ראש בכדי להשיג תרופות בשם פלג’יל או מטרוג’יל , שאותם אפשר לקנות במרשם רופא ורטינר  , אנחנו נמליץ על קניית תרופות ייעודיות בכל חנות דגים כמו Hexout, Spirohexol , Hexamit .

ישנם 3 סוגי טיפול :

 

הדרך הראשונה הינה המסת הכדור במים ועירבובו עם מזון חי או בשר קפוא , שיטה אשר מומלצת בזכות האפקטיביות והיעילות שלה על הדג.

דרך נוספת הינה פיזור הכדורים בתוך מי-האקווריום , טיפול זה יותר יעיל ואפקטיבי בשלב שבו הדג חולה בצורה כזו שהוא כבר לא מסוגל לאכול.

המינון המומלץ הינו כדור של 250 גרם ל-40 ליטר מים .

במידה והמצב חמור , יש לתת מינון כפול , זאת אומרת כדור של 250 גרם לכל 25 ליטר מים.

 

דרך הטיפול פשוטה מאוד , החלפת שליש מהמים במיכל והעלת טמפרטורה ל32-33 מעלות.

לאחר מכן פיזור הכדורים לפי המינון המפורט והמומלץ , המתנה של 24 שעות ,  פיזור נוסף של הכדורים ושוב המתנה של 24 שעות.

את השינויים בדג כבר תראו בתוך זמן לא ארוך

 

עדן עיצובים , עונים על כל השאלות שלכם!

השארת תגובה