עיצוב עיצוב אקווריומים – טיפים לחובב המתחיל

בעדן עיצובים אנו אוהבים לחלוק את הידע שלנו על מנת לחסוך לכם , הלקוחות , כסף .

אז החלטת להקים אקווריום בבית או במשרד, מה הצעדים הראשונים שאתה עושה? מאיפה מתחילים? איך בונים פילטר לאקווריום נכון? מה הסדר של המדיות בפילטר? למה בכלל צריך פילטר? האם אפשר להפעיל אקווריום בלי פילטר? למה צריך בועות חמצן במים?  אז לאחר שהכנסנו מצע לאקווריום והחלטנו איך הוא יראה מבחינת דקורציה ומסלעה, הגיע הזמן לבנות מערכת חכמה ונכונה לאקווריום שלך, אז קודם כל מה מכניסים לפילטר? המדיה הראשונה שלנו שאותה ממקמים בתא התחתון ביותר בפילטר הינו פרלון, או בשפה פשוטה יותר צמר גפן סבוך, התפקיד של הפרלון הוא לספוח את ההפרשות של הדגים והלכלוך המסיבי מהאקווריום.

את המדיה השניה נמקם בתא השני בפילטר, שם נשים פרלון ופחם פעיל, למה שמים פחם פעיל באקווריום? למה זה טוב? הפחם פעיל שומר על מים צלולים , סופח רעלים במים ומונע ריח רע מהאקווריום . את הפרלון צריך להחליף אחת לחצי שנה. וכמובן המדיה האחרונה והחשובה ביותר הינה האבני בקטריה , או בשמה העממי יותר קרמיקה. אבני בקטריה הם בעצם ה”בית של הבקטריה” , אבל מה זה בעצם בקטריה? מה תפקיד הבקטריה? בקטריות הינם חיידקים אשר מגיעים בצורה נוזלית בבקבוק שניתן לקנות בכל חנות חיות. לאיקלום האקווריום שופכים מבקבוק הבקטריה לאקווריום (לפי נפח האקווריום) , הבקטריה מסתובבת באקווריום ונשאבת לפילטר , לאחר שהיא נשאבה לפילטר היא נתפסת על האבן בקטריה ושם בונה לה מושבות , אז מה בעצם תפקיד הבקטריה? הבקטריה אוכלת את הניטירט במים והופכת אותו לניטראט אשר אותו אנו מוציאים מהמערכת הסגורה של האקווריום בהחלפות מים.

הניטריט נוצרת מהאכלת הדגים וההפרשות אשר הם מייצרים. ניטריט גבוהה יוצרת תמותה גדולה באקווריום! ולכן , ככל שיש יותר אבני בקטריות בפילטר כך המערכת הביולוגית באקווריום תיהיה חזקה יותר וכך תמנעו מתמותה של דגים. בזמן טיפול בפילטר אין לשטוף את אבני הבקטריות במים חיצוניים , אלא רק במים מתוך האקווריום , כמו כן לא מומלץ להשאיר את הבקטריות מחוץ למערכת האקווריום יותר משעתיים כי זה יגרום להריסה של מושבות הבקטריה. ראוי לתת למערכת תקופת הרצה של שבוע על מנת שהבקטריות יעבדו ויקלטו בצורה נכונה באקווריום לפני שמאקלמים דגים במיכל האקווריום. אז הפילטר בנוי ומוכן לעבודה, אבל למה צריך משאבת חמצן ? ולמה עדיף אבן אוויר על פני פס אוויר ארוך? הפס אוויר שכולנו מכירים נסתם במשך הזמן ולא יעיל לאורך זמן , לעומת זאת אבן אוויר יחידה מספיקה כדי לחמצן אקווריום שלם גם אם היא תמוקם בפינת האקווריום , וכמובן שהיא נשמרת לאורך זמן והרבה יותר קל להחליף אותה בעת הצורך . משאבת האוויר נועדה לחמצון המים ע”י התמוססות הבועות בדרכן מהיציאה למים ועד לעליה לפני המים , הדגים ושאר בעלי החיים באקווריום זקוקים לחמצן על מנת ליצור אנרגיה.

אז לאחר שבנינו פילטר נכון וחזק, חימצון מים מתאים וסידרנו את האקווריום לראות עיננו, מנשאר רק להכניס גוף חימום ולמלא מים, בהצלחה !

השארת תגובה